O farnosti

Vdp. Igor Čuntala

2017 -

História našej farnosti

Myšlienka na výstavbu chrámu v lokalite Čadca ─ Milošová u Prívary sa zrodila začiatkom roku 1997. Postaviť kostol v tejto časti mesta súvisel s faktom, že tu už stála a asi od roku 1993 chátrala budova bývalého obchodu s pohostinstvom. V apríli roku 1997 sa niekoľko veriacich z Milošovej u Prívary s touto iniciatívou obrátilo na vtedajšieho dekana dp. Ivana Konečného, ktorý predbežne súhlasil s tým, že finančné prostriedky na kúpu budovy si zabezpečia veriaci z Milošovej sami.

Dňa 8. februára 1999 poslal dekan dp. Ivan Konečný na Biskupský úrad v Nitre žiadosť o schválenie výstavby kostola a dňa 26. februára 1999 prišla z Biskupského úradu kladná odpoveď. Dňa 17. marca 1999 došlo na základe kúpno-predajnej zmluvy k prevodu vlastníckych práv budovy, odkúpenej za približne 1,27 mil. Sk, na Farský úrad v Čadci. Pozemok pod touto budovou nám bol Mestským zastupiteľstvom v Čadci odpredaný za symbolickú cenu 1.- Sk.

Prvú sv. omšu odslúžil dekan dp. Ivan Konečný pred budovou pod holým nebom v septembri roku 1998. Na Veľkú noc roku 1999 sa sv. omša slúžila po prvýkrát vo vnútri budovy. Od tejto chvíle sa tu sv. omše slúžili pravidelne každú nedeľu, na prikázané sviatky a raz v týždni ─ počas celej výstavby.

Chrám sa staval v 4. etapách:

1. najjednoduchšie stavebné úpravy pôvodného interiéru tak, aby sa mohli slúžiť sv. omše počas celej prestavby

2. rekonštrukcia východnej polovice budovy (zvýšenie budovy, východný chór a schodisko, nová strecha východnej polovice, výstavba veže)

3. rekonštrukcia západnej polovice budovy (zvýšenie budovy, západný chór, nová strecha západnej časti, pastoračný priestor)

4. interiér (inštalácie – remeslá, omietky, strop, svätyňa, výtvarnícke diela v chráme)

Začiatkom roka 2011 biskup žilinskej diecézy Mons. Tomáš Galis po predbežnej obhliadke chrámu rozhodol, že filiálka Čadca ─ Milošová sa oddelí od farnosti Čadca ─ mesto a stane sa samostatnou farnosťou. Sme mu za to veľmi vďační, aj keď nás to predtým ani vo sne nenapadlo.

Nová farnosť bola slávnostne erigovaná vo štvrtok dňa 7. júla 2011 biskupom Mons. Tomášom Galisom. Farnosť bola zasvätená Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska. Prvým správcom farnosti bol menovaný dp. Mgr. Martin Adamčík, ktorý bol predtým od 1. júla 2006 kaplánom vo farnosti Čadca ─ mesto a farnosť Čadca ─ Milošová oficiálne prevzal od 1. júla 2011.

V roku 2018 sa nám podarilo vybudovať nový kamenný mobiliár: bohostánok, oltár, ambónu a krstitelnicu. Mobiliár bol posvätený 01.07.2018 pri konsekrácii otcom biskupom Mons. Tomášom Galisom. Pomazaním stien na miestach, kde sú inštalované konsekračné kríže a oltára, bol do chrámu vtlačený nezmazateľný znak zasvätenia nášho kostola Bohu. Túto skutočnosť pripomína okrem kosekračných krížov aj nová pamätná tabuľa, ktorá je umiestnená v predsieni kostola.

Za náš chrám a našu farnosť sa chceme poďakovať na prvom mieste Pánu Bohu, ktorý nám doprial dožiť sa tohto slávnostného dňa, kedy môžeme vstupovať do nášho farského kostola. Veríme, že bez Jeho pomoci a požehnania by všetky naš snahy boli márne. Chceme poďakovať otcom biskupom, čadčianskym dekanom, správcom našej farnosti a všetkým duchovným otcom, korí rôznymi spôsobmi prispeli k vzniku našej farnosti, výstavbe farského kostola a fungovaniu našej farnosti. Veľká vďaka patrí aj vám všetkým, ktorý ste vykonali v kostole a v jeho okolí mnohé práce, vám, ktorí ste na tieto práce finančne prispievali, vám, ktorí ste napomáhali a stále aj napomáhete fungovaniu našej farnosti a sprevádzali našu farnosť svojimi modlitbami. Nech toto dielo slúži Pánu Bohu na česť a slávu a pre dobro našich duší. Všetkým úprimné Pán Boh zaplať.