Sviatosť manželstva

Farnosť Čadca-Milošová

Sviatosť manželstva

Sobáš sa vybavuje na farskom úrade vlastnej farnosti podľa bydliska snúbencov.

Vo farskom kostole sv. Sedembolestnej Panny Márie môže byť sobáš vtedy, ak aspoň jeden zo snúbencov býva vo farnosti Čadca-Milošová.

Rozhodujúce je to, kde reálne býva aspoň tri mesiace, nie je podstatný trvalý pobyt zapísaný v občianskom preukaze.

Ak žiadateľ/ka býva na Kýčerke alebo v Čadci, tam si vybavuje aj náležitosti ohľadom sobáša.

Sobáš sa nahlasuje minimálne tri mesiace vopred.

Žiadateľ/ka pokrstený/á v inej farnosti donesie krstný list z farnosti, kde bol/a pokrstený/á. Krstný list musí byť vystavený s dátumon najviac 3 mesiace pred stanoveným termínom prijatia sviatosti manželstva.

Snúbenci si následne vybavia štátnu zápisnicu na Mestskom úrade v Čadci (kde sa požaduje predložiť rodné listy a občianske preukazy).

Snúbenci absolvujú prípravu pred sobášom (tzv. náuku) podľa informácií, ktoré získajú na farskom úrade.

Podrobnejšie informácie k vybavovaniu sobáša získate pri osobnej návšteve farského úradu. Najvhodnejší termín pre prvý kontakt je po sv. omšiach v pondelok až piatok, kde si dohodnete, kedy prídete na spísanie sobášnej zápisnice a čo k tomu potrebujete.

Náuky pre snúbencov pred sobášom

Na náuky pred prijatím sviatosti manželstva zapisujeme iba žiadateľov z dekanátu Čadca, teda tých, ktorí budú mať sobáš vo farnostiach Čadca-mesto, Čadca-Kýčerka, Milošová, Skalité, Čierne, Svrčinovec, Raková, Zákopčie.

Najprv kontaktujte svojho vlastného kňaza, ktorý vám poskytne ďalšie informácie.